6201Z_tlo
Around dev world

62.01.Z

0 70

Rozpoczynając swoją własną jednoosobową działalność gospodarczą należy zapoznać się z ogromną liczbą nowych rzeczy. Z dnia na dzień pojawia się coraz to nowy obszar wiedzy, o istnieniu którego wcześniej nie miałem pojęcia. Pracując na etacie z wieloma rzeczami po prostu się nie spotkałem, żyłem w błogiej nieświadomości, nie miałem pojęcia jak bardzo to wszystko jest skomplikowane. Przepisy, prawo, podatki, ZUS, fiskus, kody PKD, VAT, biznesplan, REGON, CEIDG. Wiedziałem że gdzieś tam są, czasem o nich słyszałem, czasem nawet przeczytałem jakiś artykuł, ale w przeważającej większości były poza moim obszarem zainteresowania.

Postanowiłem jednak założyć własną jednoosobową działalność gospodarczą (DG) a co za tym idzie, muszę się z tym wszystkim zmierzyć. Poznać, zrozumieć i spróbować zaprzyjaźnić. Także po kolei. Jednym z pierwszych kroków do założenia działalności jest określenie jej zakresu. Każda firma musi określić czym się będzie zajmowała. Do tego celu służą kody PKD 2007 (czyli Polska Klasyfikacja Działalności, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24.12.2007). Jest to bardzo duża i szczegółowa lista obszarów działalności z przyporządkowanymi im kodami. Każda nowa firma musi wybrać sobie jeden lub więcej kodów PKD, które określają obszar jej działalności.

Jaki kod PKD wybrać dla firmy programistycznej? Najbardziej odpowiedni wybór to kod: “Działalność związana z oprogramowaniem” czyli 62.01.Z. Znajduje się on w sekcji J (“INFORMACJA I KOMUNIKACJA”) w dziale 62. (“Działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana”).

Podklasa ta obejmuje pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Podklasa ta obejmuje analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:

rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,
pisanie programów na zlecenie użytkownika,
projektowanie stron internetowych.
Podklasa ta nie obejmuje:

publikowania pakietów oprogramowania, sklasyfikowanego w 58.29.Z,
tłumaczenia i przystosowania programów na potrzeby rynku, wykonywane na własny rachunek, sklasyfikowanych w 58.29.Z,
planowania i projektowania systemów komputerowych, które integrują sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, nawet wtedy, gdy dostarczane oprogramowanie może być ich integralną częścią,sklasyfikowanego w 62.02.Z

Niestety nie obejmuje ona wszystkiego, np.odzyskiwania danych czy chociażby hostingu. A działalność firmy programistycznej może być i zapewne będzie dość wszechstronna. Także po przejrzeniu innych kodów wybrałem też takie (kolejność alfabetyczna):

 • 46.51.Z – Sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania
 • 46.52.Z – Sprzedaż hurtowa sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego oraz części do niego
 • 47.41.Z – Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.91.Z – Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet
 • 58.21.Z – Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych
 • 58.29.Z – Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania
 • 62.02.Z – Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki
 • 62.03.Z – Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi
 • 62.09.Z – Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych
 • 63.11.Z – Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
 • 63.12.Z – Działalność portali internetowych
 • 73.11.Z – Działalność agencji reklamowych
 • 73.12.C – Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet)
 • 74.10.Z – Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania
 • 74.20.Z – Działalność fotograficzna
 • 95.11.Z – Naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych

Jak widzisz, dodatkowo wybrałem jeszcze te dotyczące fotografii. Zrobiłem tak, ponieważ interesuję się fotografią i grafiką oraz planuję kiedyś czerpać zyski z różnych sesji i sprzedaży zdjęć czy ich obróbki.

Jeśli Ty też zastanawiasz się jakie kody PKD 2007 wybrać, to możesz skorzystać z moich, ale też polecam zapoznać się ze wszystkimi w sekcji J. Najlepiej to przejrzyj wszystkie. Być może znajdzie się jeszcze jakiś, który pasuje do rzeczy, które w ramach swojej działalności możesz wybrać. Dlaczego to ma znaczenie? Głównie w celach statystycznych. Urzędy wiedzą ile firm działa w jakim obszarze. Z drugiej strony, spamerzy wiedzą, jakie oferty reklamowe przysyłać na adres Twojej firmy :) Internety mówią też o możliwych grzywnach za wystawianie faktur, w obszarach których nie uwzględniliśmy w naszych kodach a także o przetargach, które wymagają odpowiednich kodów PKD. Także lepiej przezornie wpisać te kody, w których chcielibyśmy prowadzić naszą firmę (tym bardziej że nie ma limitów na liczbę kodów).

Pod tymi adresami znajdują się wyszukiwarki kodów PKD:

 1. https://www.biznes.gov.pl/tabela-pkd
 2. http://www.klasyfikacje.gofin.pl/pkd/4,0.html – podział na podklasy

Kody PKD 2007 już wybrane, pierwszy krok do założenia własnej działalności wykonany. Teraz pora na kolejne, czeka mnie dużo nauki i pracy, zbyt dużo rzeczy wcześniej mnie nie interesowało. Jak tak na to patrzę, to trochę tak jakbym żył w matrixie. Cieszę się też, że postanowiłem się obudzić i wziąć czerwoną pigułkę :) A jak wygląda ta królicza nora? Jest długa i kręta. Czytam i czytam i czytam. Chłonę nową wiedzę jak gąbka. Coś czuję, że takich wpisów pojawi się tutaj więcej :)

Leave a Reply

DEV

Around Dev

My way of seeing

%d bloggers like this: