PTVS_plot
Programmer's notes

Visual Studio + Python

0 104

Na co dzień programuję w Visual Studio. Uważam, że jest to świetne IDE i chociaż czasami potrafi się zrestartować to wciąż jest lepsze niż inne, na których pracowałem. Jest bardzo rozszerzalny. Istnieje wiele wtyczek, które zwiększają i tak duże możliwości. Jedną z nich jest “Python Tools for Visual Studio” (PTVS). Dzięki niej mam pełnoprawne IDE do programowania w Pythonie. Fajnie nie? :)

Do poprawnego działania będzie potrzebna instalacja Pythona. Pracuję w Visual Studio 2015 Community Edition na Windows 7 i zdecydowałem się na zainstalowanie Anacondy dla Windowsa (jest też wersja dla Linuxa i OS X). Jest to dystrybucja Pythona z dużą liczbą najbardziej popularnych paczek. Można pobrać tutaj: https://www.continuum.io/downloads

Instalacja przebiega bardzo standardowo i bezproblemowo. Kolejnym krokiem jest instalacja PTVS (tutaj: http://microsoft.github.io/PTVS/ oraz w razie potrzeby instrukcja instalacji: https://github.com/Microsoft/PTVS/wiki/PTVS-Installation). Następnie po uruchomieniu VS mamy możliwość stworzenia wielu pythonowych projektów:

VSFileNewPython

PTVS automatycznie wykrył zainstalowaną dystrybucję Pythona. Możemy się o tym przekonać w nowym okienku: View > Other Windows > Python Environments. U mnie znajdują się tutaj 3 pozycje w rozwijanym menu: Overview (czyli dostęp do globalnych ustawień), pip (instalator paczek Pythona, z listą wszystkich paczek zainstalowanych w systemie) oraz IntelliSense (lista modułów które zostały dodane do bazy danych w celu podpowiadania i uzupełniania składni w VS). Niestety jej budowanie trochę trwa. Zdążyłem zrobić i wypić herbatę. Także cierpliwości.

 

PTVS_1 PTVS_2 PTVS_3

 

Na koniec mamy w pełni działające IDE dla Pythona zintegrowane z moim ulubionym IDE i narzędziem pracy. Działa też bardzo fajnie. Poniżej przykład z rysowaniem wykresu ze strony http://matplotlib.org/users/pyplot_tutorial.html.

PTVS_plot

C.

Leave a Reply

DEV

Around Dev

My way of seeing

%d bloggers like this: